تحقیق قسامه

مطالب دیگر:
بررسی معماري كوپ هيمل بلا و تضاد آنآشنايي با معماری بیونتیک وسبك معماري گرگ لين نگاهي به ساختمان كليبوركِ لينبررسی زندگینامه و معماري مير ميدان و بررسی آثار و ایده های او بعنوان معمار مفهوم گرای ایرانآشنايي با زندگینامه و سبك معماري فيليپ جانسون و بررسی پلانهايي از كارهاي جانسونآشنايي با زندگینامه و معماري فرانك لويد رايت و بررسی سیک و آثار اوبررسی روستاي ماسوله و معماری آنبررسی تادائو آندو و سبک معماری او و بررسی نقش فولاد در معماری آندوآشنايي با زندگینامه و سبك معماري رنزو پيانو و مجموعه فرهنگی ژان ماری تجیبائو و عملکردهای آنبررسی جوشكاري و قوانین و انواع روشهای آن و مروری بر لحیم کاری و دستگاههای تراشبررسی معماري شهر افسوس و كتابخانة تاريخي اين شهربررسی چگونگی و تشریفات دادرسی صدور گواهی انحصار وراثت به زبان سادهبررسی GIS (سامانه‌های اطلاعات جغرافيايی) و قابلیت ها و تکنولوژیهای مرتبط و دلایل استفاده از آنآشنايي با بيماري فشار خون و طبقه بندی و پیدایش آنبررسی استاديوم ورزشي شهر افسوس و معبد آرتمیسبررسی كتابخانه هاي شهر افسوس و کتیبه های آنبررسی موزه بریتانیا و موزه ملی راه آهن و کتیبه کوروش در بریتانیاآشنايي با موزه لوور و معتبرترين آثار آن و بررسی هنر اسلامی ایران در این موزهآشنايي با مفهوم و حقوق شهروندي و جامعه مدنی و بررسی نظریات کلاسیک و تئوری های تقویت کننده حقوق شهبررسی مجلس خبرگان و وظایف و انتخابات و دستاوردهای آن و بررسی تاثیر آن بر رهبریبررسی کنترل کننده ها و موتورالکتریکی و دورها و انواع آن و بررسی كنترل دور موتورهاي DC و ACمعرفي سايت هاي برتر حسابداريبررسی طراحي و فضای ساختمانهاي آموزشي و مروری بر اندازة فضاهاي استانداردآشنايي با ماهیت ضمان و ضمان بانکی و قهری و احكام آنبررسی تأثير نماز بر روح انسان و جلوگيري و پیشگیری از انحرافات اخلاقآشنايي با آلفرد آدلر و زندگینامه و دیدگاه او درباره عقده حقارت

بخشی از متن تحقیق:


بحثی در قسامه
پيشگفتار:

امروزه ديده مى شود قسم در موارد قسامه، توسط افراد كمى كه به قسم آنان اطمينانى نيست، انجام مى شود؛ به ويژه در برخى روستاها و مناطقى كه تعصبات قبيله اى حاكم است، در چنين مواردى، عده اى بدون آشنايى با شرايط و توابع قسم و آثار و عذاب مترتب برآن، كه مى تواند مانع آنان از قسم دروغ باشد، قسم ياد مى كنند. به همين سبب، به بررسى و تحقيق در ابعاد مختلف قسامه مى پردازيم.
قسامه در لغت
قسامه، بنابر آنچه در قاموس((1)) آمده است، آتش بس ميان مسلمانان و دشمنان آنان است و جمع آن «قسامات» است. از ديگر معانى آن، گروهى است كه بر چيزى قسم ياد كنند و يا شهادت دهند و حقى را بگيرند.
همچنين قسامه به معانى ديگرى همچون صورت، قسمتى از صورت كه در رو به رو قرار مى گيرد، آنچه بر صورت است؛ اعم از مو و بينى، دو طرف صورت، قسمت بالاى ابرو، ظاهر گونه، بين دو چشم وبالاى صورت نيز آمده است.
در صحاح اللغه آمده است: «قسامه، قسمهايى است كه به گروهى تقسيم مى شود كه هريك جداگانه قسم ياد كنند» ((2)).
در معجم الوسيط آمده است: «قسامه به معناى حسن و زيبايى است. از ديگر معانى آن، آتش بس، گروهى كه براى گرفتن حقى قسم ياد كنند نيز مى باشد. به اين صورت كه پنجاه نفر از اولياى دم، بر استحقاق خون مقتولشان قسم ياد كنند. در صورتى كه او را بين قبيله اى، كشته بيابند و قاتل او شناخته نشود. اگر پنجاه نفر نباشند، افراد موجود، پنجاه مرتبه قسم ياد مى كنند. افرادى كه قسم ياد مى كنند، نبايد كودك، زن،ديوانه و برده باشند. متهمان به قتل نيز قسم داده مى شوند بر نفى قتل از خودشان.
پس اگر مدعيان قسم ياد كنند، مستحق ديه خواهند بود و اگر متهمان قسم ياد كنند، ديه اى بر آنان نخواهد بود.
همچنين قسامه به معناى قسم نيز آمده است. گفته مى شود: «قاضى حكم به قسامه كرد»؛ يعنى حكم به قسم كرد.
روشن است آنچه در معجم الوسيط آمده، بجز معناى نخست، برگرفته از فقه است و معناى لغوى قسامه، همان معناى نخست است. كاربرد لغت قسامه در معناى فقهى آن، مناسب با معناى لغوى آتش بس وترك مخاصمه است.


این تحقیق با فرمت word و قابل ویرایش در اختیار شما قرار می‌گیرد.
تعداد صفحات تحقیق: 29