تحقیق برابري يا عدم برابري ديه زن و مرد

مطالب دیگر:
🔥دانلود پاورپوینت بررسی و امنیت شبکه های بی سیم🔥دانلود پاورپوینت تابلوهای LED🔥دانلود پاورپوینت کامپیوتر چیست ؟🔥دانلود پاورپوینت سیستم عامل موبایل🔥دانلود پاورپوینت ویروس های کامپیوتری🔥دانلود پاورپوینت توانایی کار با اکسل Excel🔥دانلود پاورپوینت آشنایی با تجارت الکترونیک (Business) و زیر ساخت های آن🔥دانلود پاورپوینت RADIUS  SERVER چیست؟🔥دانلود پاورپوینت Hotspot چیست ؟🔥دانلود پاورپوینت وی پی‌ان ( VPN ) چیست ؟🔥دانلود پاورپوینت عوامل ایجاد خطا در شبکه های برق🔥دانلود پاورپوینت سخت افزار کامپیوتر🔥دانلود پاورپوینت SAN و NAS🔥دانلود گزارش كارآموزي در نمايندگي پارس خودرو🔥بررسی و مطالعه استقامت قلبي وعروقي در ورزش🔥بررسی موانع و مشكلات توسعه اقتصادي دهستان زريبار شهرستان مریوان و ارائه راهکارهای پیشنهادی🔥بررسی اكوسيستم طبيعي شهر تهران و گذراندن اوقات فراغت🔥بررسی عايق‌كاري حرارتي و فناوري ساخت ديوارهاي دو جداره🔥وضعیت منابع و سرانه آب در ایران و محدودیت منابع آب🔥بررسی و تحلیل شرکت خدمات رسانی کامپیوتر به همراه نمودار های مختلف🔥بررسی تاریخچه و معماری دوره رنسانس و نمونه های معماری سبک رنسانس🔥آتونومي خودمختاري هدفي مربوط به تخصصي شدن فيزيولوژي ورزش🔥بررسی تاثیر انواع پرتوها بر جنین و زایمان🔥بررسی اختیار دولت ها و سازمانهای دولتی در مراجعه به داوری تجاری بین المللی🔥بررسی و مطالعه ادله حجیت و ادله حصیب استصحاب

بخشی از متن تحقیق:


برابري يا عدم برابري ديه زن و مرد (قسمت اول)
مقدمه:

بر اساس قانون مجازات اسلامى ايران و مطابق فتاواى بسيارى از فقيهان شيعه و سنى، ديه زن نصف ديه مرد است. اين راى در ميان فقهاي شيعه و سني مخالفانى نيز دارد. دليل عمده گروه اول آيه ۱۷۸ از سوره بقره يعنى (وَ الاُْنثَى بِالاُْنثَى) ، تصريح برخى از روايات بر نصف بودن ديه زن نسبت ‏به مرد ، اجماع و استحسان است. گروه دوم نيز با تمسك به اطلاق آيه ۹۲ سوره نسا و آبي از تخصيص بودن آيه ۱۷۸ سوره بقره و اطلاق برخى از روايات و نيز با ترديد در روايات دال بر نصف‏ بودن ديه زن به جهت ايراد در سند، ايراد در راوي حديث، ايراد در مدلول، و شخصيه بودن بعضي روايت ها، اصل برابري را پذيرفته اند.
كليد واژگان:
خونبها، ديه، ديه جزايي، ديه حقوقي
خونبها شامل مواردي ميشده است كه پيش از اسلام افراد خانواده ها يا قبايل در قبال كشته شدن يكي از اعضاي خود از قاتل طلب ميكردند وهدف خونبها مطالبه ارزشهاي شخصي ،اجتماعي و خانوادگي مكتسبه يا موروثي مقتول بود كه از قاتل گرفته ميشد كه با توجه به شرايط مقتول از حيث طبقه اجتماعي، ثروت و... متفاوت بود مثلا بردگان خونبها نداشتند كه اين امر نشان دهنده نوعي تبعيض در ارزش گذاري مقام انساني است و برخلاف كرامت انساني است.
و اگر به شان نزول (يَـاَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُواْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِصَاصُ فِى الْقَتْلَى الْحُرُّ بِالْحُرِّ وَ الْعَبْدُ بِالْعَبْدِ وَ الاُْنثَى بِالاُْنثَى) در تفسير مجمع البيان توجه كنيم:
« اين آيه درباره دو قبيله از عرب نازل شد كه يكى را بر ديگرى برترى بود. اين قبيله سوگند ياد كردند كه اگر برده اى از ما كشته شود، در برابرش آزادى از آنان را مى كشيم; در برابر زنى از قبيله ما مردى از آنان را ميكشيم و در برابر مردى از قبيله ما دو مرد از آنان را ميكشيم، و جراحت هاى قبيله خود را دو برابر جراحت هاى آنان به حساب مى آوردند و خداوند اين آيه را نازل كرد.» در مذمت شيوه خونبها و عدم برابري اشاره دارد.
اما ديه كه تاسيس اسلام است جايگزين خونبها با مبنايي كاملا متفاوت شد. هدف ديه گاهي مجازات (رضايت خانواده در قتل عمد) و گاهي صرفا اقتصادي (قتل شبه عمد) است. لذا توجه به تفاوت ديه جزايي و حقوقي مهم است:
ديه جزايي مواردي است كه اصل مجازات، قصاص است و به دلايلي به ديه تبديل ميشود ولي ديه حقوقي به معناي ضمان و جبران خسارت است چراكه كشتن في حد نفسه مجازات ندارد و در شبه عمد به لحاظ جبران خسارتي است كه مقتول در طول عمر خود به صورت فرضي ميتوانسته بدست آورد، ديه قرار گرفته است كه براي جبران صدمه وارده شده به لحاظ نبود عنصر شاغل خانواده است كه به خانواده او ميرسد.
در باب ديه حقوقى يك روايت وجود ندارد كه بگويد ديه زن نصف ديه مرد است، منتها فقها از آن روايات ديه جزايي به سراغ ديه حقوقى آمده اند. محقق اردبيلي در كتاب مجمع الفائده و البرهان جلد ۱۹،صفحه ۳۱۳ ميگويد: من يك روايت هم در اين مورد پيدا نكرده ام.


این تحقیق با فرمت word و قابل ویرایش در اختیار شما قرار می‌گیرد.
تعداد صفحات تحقیق: 48