تحقیق دفاع اجتماعي يا نظري كوتاه درباره حقوق كيفري

مطالب دیگر:
📖پرسشنامه استاندارد باورهای غیرمنطقی (جونز، 1969)📖پرسشنامه استاندارد بلوغ عاطفي (یاشویر سینک و بهارگاوا)📖پرسشنامه استاندارد بهزیستی ذهنی (کی یز و ماگیارمو، 2003)📖پرسشنامه استاندارد تعهد سازمانی (پورتر)📖پرسشنامه حالت های مثبت روانشناختی📖پرسشنامه حس فناناپذیری نمادین📖جزوه آموزشی نحوه رسم قوس های ایرانی📖تحقیق رابطه بین ادبیات و معماری📖تحقیق مهمانسرای عباسی، قدیمی ترین هتل جهان📖پاورپوینت تأملی بر اصول بلند مرتبه سازی در نواحی ساحلی با تأکيد بر استان مازندران📖خلاصه ای از مطالب درس ارزیابی کار و زمان📖جزوه معرفی نظام پیشنهادها برای کارکنان (در قالب پرسش و پاسخ)📖پاورپوینت آموزش دبيران كميته هاي نظام پیشنهادات📖تحقیق معماری لوییس باراخان📖تحقیق روان شناسی جنایی📖تحقیق امواج رادیویی📖تحقیق مقایسه اهداف ازدواج در دین اسلام و مسیحیت📖تحقیق قاره آسیا📖تحقیق معماری آثار تاریخی شهر کاشان📖تحقیق تفکر خلاق📖تحقیق سكه هاي دوره تيموريان📖تحقیق استرس در محیط کار و مقابله با آن📖تحقیق معماری فرهنگسرای فرانکفورت📖تحقیق تاريخچه زبان و ادب فارسی📖تحقیق تاریخچه فرش زنجان

بخشی از متن تحقیق:

دفاع اجتماعي يا نظري كوتاه در باره حقوق كيفري
مقدمه
مفهوم دفاع اجتماعي مانند بسياري از مفاهيم اجتماعي و فلسفي و حقوقي تعاريفي مختلف و حتي متضاد دارد. پس از آنكه فرضيه بازتاب شرطي از عرصه كالبد شناسي به عرصه حقوق و تعليم و تربيت راه يابد، حقوق كيفري هدفي جز آن نداشت كه وقوع جرم ممانعت كند و مجرم را به كيفر مقرر در قانون برساند. فوير باخ فيلسوف حقوق كيفري آلمان در قرن نوزدهم نخستين بار فرضيه الزام رواني را به ميان آورد. مطابق اين فرضيه ، كيفر در وهلة نخست براي عبرت ديگران به كار ميرود. به علت وجود مجازات، مجرمان احتمالي از لذت ارتكاب جرم چشم مي پوشند و هر اندازه جرم سنگين تر باشد مجازات آن نيز بايد شديدتر باشد. اين فرضيه از فرضية بازتاب شرطي نشاني دارد، ولي طرح بازتاب شرطي مرهون ابتكار و تحقيقات علمي پاولوف است. اين فرضيه كه در جهان پزشكي مصاديق فراوان دارد و زايمان بي درد يكي از نتايج آن است ، نخستين با در عرصة پزشكي و روانشناسي به ميان آمد. پاولوف در 1903 براي كنگره بين المللي پزشكي در مادريد گزارشي نوشت كه اين گزارش به صورت كتابي درآمد به نام « روان شناسي و بيماري رواني تجربي حيوانات» وي نخستين بار در اين كتاب از «بازتاب شرطي» نام مي برد و آن را در مقابل بازتاب فطري يا بلاشرط قرار مي دهد و اين بازتاب شرطي در طي زمان به بازتاب فطري تبديل ميشود. پاولوف با تحقيقات خود دربارة ترشح بزاق از طريق محرك رواني ، به مفهوم بازتاب شرطي پي برده بود. مطابق اين مفهوم ، مغز فعاليتي بازتابي دارد كه با ايجاد روابط عصبي تازه، در جهت منطبق كردن خود با محيط به كار مي افتد.
تاثير اين فرضيه ، گذشته از عرصه پزشكي و روان شناسي ، در جرم شناسي و حقوق به معني اعم كلمه بسيار فراوان است. آنچه فوير باخ از آن به الزام رواني تعبير مي كرد در فرضيه پاولوف مبنايي كلي و علمي مي يابد كه مي تواند براي حقوق كيفري و جرم شناسي و سياست كيفري ره آوردي گرانمايه باشد.
حقوق كيفري كه مكتب دفاع اجتماعي حامي آن است قبل از همه سعي دارد به مدد اين فرضيه هاي علمي و اجتماعي ، ماهيت بشر را بشناسد و با شناسايي اين ماهيت، يا به عبارت ديگر با شناسايي شخصيت بشري، در مقام ارشاد و اصلاح او برآيد. فرضيه بازتاب شرطي، بشر را قابل تربيت و ارشاد مي داند بازتابهاي ذاتي يا فطري رويهم رفته بيشتر از دو يا سه بازتاب نيست كه وجود طبيعي بشر بدانها بستگي دارد؛ ولي وجود اجتماعي و مدني بشر ، مجموعه اي از بازتابهاي شرطي است . فرضيه بازتاب شرطي در عرصة اجتماعي و تعليم و تربيت، اعمال بشري را عاري از حسن و قبح مي داند. در اين فرضيه بشر چون لوحي ساده است كه هر نقشي را در آن مي توان نگاشت .
از نظر تاريخي متكلمان اسلامي بي آنكه سختي از فرضيه بازتاب شرطي در ميان باشد، با انكار حسن و قبح اعمال بشري راه را براي تربيت بشر و اصلاح مجرمان باز كرده اند.این تحقیق با فرمت word و قابل ویرایش در اختیار شما قرار می‌گیرد.
تعداد صفحات تحقیق: 55